Mama i dziecko - mini

Nadżerka

Jak chronić się przed nadżerką?

Nadżerka to nie tylko jedna z najczęstszych, ale również najbardziej wstydliwych chorób kobiecych. Choć często przez długi czas nie daje o sobie znać, schorzenie to może być bardzo kłopotliwe, nieleczone może zaś prowadzić do wyjątkowo nieprzyjemnych konsekwencji ze zmianami o charakterze nowotworowym włącznie. Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka jest znacznie mniej kosztowna niż leczenie, warto zatem postawić sobie pytanie o to, czy nadżerce można zapobiec, a jeżeli tak, jakie środki podejmować, aby się jej już nie obawiać?

Więcej informcji o chorobie: www.nadzerka.net.pl

Najważniejsza rada, jakiej można udzielić w tej kwestii mówi o konieczności regularnych wizyt u ginekologa. Wiele kobiet zaniedbuje spotkania z tym lekarzem, a i sam ginekolog często nie zachęca do szczególnej regularności w tym zakresie, każda z pań powinna pamiętać jednak o tym, że dbanie o zdrowie intymne leży w jej interesie. Zdecydowana większość nadżerek wykrywana jest w czasie rutynowego badania ginekologicznego, jeżeli zaś zmiany nie są zbyt duże, ich eliminacja nie musi następować dzięki zabiegowi, ale poprzez przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

Gdy jednak nadżerka zostanie zdiagnozowana, obowiązkiem każdej kobiety jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń ginekologa i to nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z zaleceniami dość radykalnymi. Dotyczy to zarówno nadżerki leczonej farmakologicznie, jak i sytuacji, w której jedynym rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania jest zabieg chirurgiczny. Wypada pamiętać, że o skutecznej profilaktyce nie może być mowy, gdy nie zostały wyleczone wcześniejsze infekcje.

Kobiety mające skłonność do powstawania nadżerek powinny zastanowić się również nad poziomem swojej higieny intymnej. Bardzo często nie robią niczego złego, może jednak okazać się, że stosowane przez nie rozwiązania same w sobie stanowią spore niebezpieczeństwo. Warto spytać więc lekarza o to, jakich płynów do higieny intymnej najlepiej używać chcąc uchronić się przed nadżerką, nie zaszkodzi też poszukiwać najbardziej godnych polecenia rozwiązań nie w drogerii, ale w aptece.

Ostatnie zalecenie dotyczy tak zwanej higieny życia płciowego, choć bowiem z nadżerką zmagają się również kobiety nieaktywne seksualnie, musimy liczyć się z tym, że zbyt bogate życie seksualne również nie musi służyć naszemu organizmowi. Warto zatem przywiązywać wagę do tego, czy partnerzy seksualni nie mają problemów z chorobami wenerycznymi.